Psycholog/psychoterapeuta
695 151 635
natalia@mysliemocje.pl
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne OCD
Psycholog > Obszary Pomocy > Dorośli > Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne OCD

Czy zdarza Ci się niektóre czynności w ciągu dnia powtarzać w nieskończoność, Czy towarzyszą Ci niechciane uporczywe myśli w ślad za którymi musisz wykonać daną czynność? Czy czujesz mniejszy lęk po wykonaniu danej czynności?

Natręctwa miewa wiele osób i jest to normalne. Stają się chorobą wówczas gdy nie pozwalają normalnie żyć.

Zaburzeniom obsesyjno-kompulsyjnym towarzyszą obsesyjne myśli i pewne przymusowe czynności, które musimy wykonać, aby zmniejszyć na trochę poczucie lęku i odczuć chwilową ulgę.

Na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD, nerwicę natręctw) składają się dwa elementy: natręctwa (obsesje) oraz czynności przymusowe (kompulsywne).
Myśli natrętne (obsesje) to wyobrażenia czy impulsy do działania, które pojawiają się w świadomości w sposób stereotypowy (bezustannie powtarzający się). Treść ich jest dla pacjenta przykra, często niezgodna z wyznawanymi zasadami. Myśli natrętne wiążą się z wysokim lękiem, Pomimo prób przeciwstawiania się niechcianym myślom one i tak się pojawiają. Wtórnie do nich pojawia się przymus wykonania danej czynności, która stanowi rytuał dzięki, któremu narastający w trakcie myślenia lęk opada.

Czynności przymusowe (rytuały) to stereotypowe i wielokrotnie powtarzane zachowania (np. mycie rąk 5 razy pod rząd). Chora osoba wykonuje je, gdyż jest głęboko przekonana, że dzięki temu zapobiegnie jakiemuś nieszczęściu, katastrofie. Człowiek wykonujący czynności przymusowe zdaje sobie sprawę, że zachowanie to nie ma sensu i jest całkowicie niepotrzebne, ale lęk przed ewentualnymi przykrymi konsekwencjami jego zaniechania jest silniejszy. Wykonanie czynności przymusowej tymczasowo zmniejsza uczucie lęku.