Psycholog/psychoterapeuta
695 151 635
natalia@mysliemocje.pl
Fobia społeczna
Psycholog > Obszary Pomocy > Dorośli > Fobia społeczna

Czy odczuwasz silny lęk przed oceną ze strony innych ludzi? Unikasz sytuacji, w których taka ocena mogłaby mieć miejsce? Czy w sytuacji ekspozycji społecznej najbardziej boisz się skupienia uwagi innych na Tobie? Obawiasz się, że ktoś zauważy objawy twojego wzbudzenia- zaczerwienione policzki, spocone dłonie?

Powyższe symptomy mogą wskazywać na występowanie u Ciebie fobi społecznej.

Lęk społeczny jest częścią naszego życia. Większość z nas odczuwa napięcie podczas swojego pierwszego publicznego wystąpienia, podczas rozmowy o pracę, na której nam zależy czy np. podczas pierwszego spotkania z rodziną naszego partnera. Obawiamy się oceny a ponadto jesteśmy krytyczni w stosunku do samych siebie w konkretnej sytuacji ekspozycji społecznej. Niektórzy z nas jednak odczuwają lęk społeczny znacznie silniej i znacznie częściej niż przeciętna osoba, co w konsekwencji negatywnie wpływa na funkcjonowanie interpersonalne oraz zawodowe.

Fobia społeczna to intensywna, stała obawa sprzed sytuacjami społecznymi lub wystąpieniami publicznymi, podczas których następuje kontakt z obcymi osobami lub szczególne zainteresowanie ze strony innych. Osoba obawia się, że jej zachowanie lub okazywane objawy lękowe (np. zaczerwienienie twarzy) wywołają upokorzenie lub zażenowanie, które z kolei może doprowadzić do napadu paniki. Osoby cierpiące na to zaburzenie rozumieją, że strach jest nadmierny i nieracjonalny, ale nadal unikają sytuacji, które ich zdaniem wywołają lęk. Fobia może być uogólniona i obejmować unikanie wszelkich spotkań i rozmów towarzyskich. Może też być specyficzna w stosunku do jednego rodzaju sytuacji społecznych (np. rozmowa z przełożonym).

Jeżeli podejrzewasz, że ten problem może dotyczyć Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, to zachęcam Cię do kontaktu.