Psycholog/psychoterapeuta
695 151 635
natalia@mysliemocje.pl
Lęk, Niepokój
Psycholog > Obszary Pomocy > Dorośli > Lęk, Niepokój

Lęk jest jedną z podstawowych emocji, towarzyszącą nam w codziennym życiu. Każdemu z nas wielokrotnie zdarzało się być zdenerwowanym, zestresowanym, zalęknionym. Jest to jedna z najmniej przyjemnych emocji. Jednocześnie to właśnie lęk spełnia niezwykle adaptacyjną funkcję – determinuje naszą reakcję na przyszłe niebezpieczeństwo. Lęk często utożsamiany jest ze strachem. W mowie potocznej pojęcia strachu i lęku traktowane są jak synonimy, stosowane są zamiennie. W psychologii jednak znaczenie tych obydwu terminów różni się. Strach to reakcja emocjonalna na rzeczywiste lub postrzegane aktualnie niebezpieczeństwo. Łączy się z autonomicznym pobudzeniem koniecznym do podjęcia walki lub ucieczki. Strach jest zatem odpowiedzią na realne zagrożenie. To właśnie ten stan emocjonalny chroni nas w wielu sytuacjach przed utratą zdrowia lub życia. Lęk natomiast jest reakcją na antycypowane/ przewidywane zagrożenie. Częściej wiąże się z napięciem mięśniowym i czujnością mającą na celu przygotowanie nas na przyszłe niebezpieczeństwo a także z ostrożnymi, unikającymi zachowaniami.

Zaburzenia lękowe pojawiają się wtedy, gdy dochodzi do rozpoznania niebezpieczeństwa w sytuacjach, w których nie ma rzeczywistego zagrożenia albo, gdy reakcja lękowa jest nieadekwatna do zagrożenia.

Zaburzenia lękowe są jednymi z najpowszechniej występujących zaburzeń psychicznych, a chroniczne uczucie lęku, zamartwianie się, napady paniki czy towarzyszące tym stanom objawy fizjologiczne lęku, w istotny sposób ograniczają i utrudniają funkcjonowanie psychospołeczne.

Sposób leczenia zaburzeń lękowych zależy między innymi od tego jak lęk jest przez daną osobę przeżywany i jakie ma ona oczekiwania. Łagodne symptomy mogą być  wyciszone na przykład przez zmianę trybu życia (regularne ćwiczenia fizyczne, treningi relaksacyjne, techniki uważności). Jeżeli objawy są poważniejsze i trwają stosunkowo długo, wpływając niekorzystnie na jakość życia człowieka – wskazane jest sięgnięcie po profesjonalną pomoc psychologiczną lub psychiatryczną.

Badania naukowe pokazują, iż w leczeniu zaburzeń lękowych niezwykle skuteczna jest psychoterapia poznawczo-behawioralna. Tę właśnie formę terapii rekomenduje National Institute of Mental Health (NICE).

Jeżeli czujesz, że problemy wynikające z nadmiernego doświadczania lęku, zarówno w wymiarze poznawczym, emocjonalnym i behawioralnym mogą dotyczyć właśnie Ciebie, to zapraszam do kontaktu.