Psycholog/psychoterapeuta
695 151 635
natalia@mysliemocje.pl
Terapia poznawcza oparta na uważności
Psycholog > O terapii > Dorośli > Terapia poznawcza oparta na uważności

MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy), czyli Terapia Poznawcza Oparta na Uważności, została opracowana jako metoda zapobiegania nawrotom depresji przez grupę naukowców, profesorów Teasdale’a, Segala, i Williamsa. Jest to jedna z terapii tzw. trzeciej fali behawioryzmu. MBCT opiera się na programie MBSR (Redukcji Stresu Opartej na Uważności), który stanowi jej zasadniczy rdzeń. Jest jednocześnie wzbogacona o techniki terapii poznawczo-behawioralnej używane z powodzeniem w terapii zaburzeń nastroju.

Podstawą programu MBCT są łagodne i systematyczne ćwiczenia uważności, które mają na celu uwolnienie od skłonności do nadmiernego rozmyślania, roztrząsania przeróżnych tematów i zamartwiania się, a także od tendencji do unikania i tłumienia tego, co trudne.

Skuteczność

Jest to metoda o naukowo, empirycznie potwierdzonej skuteczności. Opiniotwórczy Brytyjski Narodowy Instytut Badań Klinicznych (National Institute for Clinical Excellence – NICE) zatwierdził MBCT jako skuteczną metodę zapobiegania nawrotom depresji. Początkowo MBCT była skierowana głównie do osób z historią kilku epizodów depresji w celu zapobiegania jej nawrotom. Obecnie wszakże istnieje szereg naukowych dowodów na skuteczność MBCT w leczeniu zaburzeń nastroju, w tym chronicznej depresji, zaburzeń lekowych, a także uzależnień.

(na podstawie materiałów z Międzynarodowej Konferencji Terapii Poznawczo-Behawioralnej, Gdańsk 2018 r.)