Psycholog/psychoterapeuta
695 151 635
natalia@mysliemocje.pl
Fobia specyficzna
Psycholog > Obszary Pomocy > Dorośli > Fobia specyficzna

Termin fobia (z języka greckiego: phobos – „strach, lęk”) odnosi się do nadmiernego i nieracjonalnego lęku przed określonym obiektem, okolicznością lub sytuacją.

Obraz kliniczny fobii specyficznej uwzględnia nagłe rozwinięcie się silnego lęku do ataku paniki włącznie w przypadku narażenia na związany z lękiem przedmiot lub sytuację Osoby dotknięte fobią specyficzną mogą spodziewać się doznania krzywdy, jak np. podrapania przez kota, lub mogą wpadać w panikę w obliczu myśli o utracie kontroli: jeśli na przykład boją się zastrzyków, mogą obawiać się że zemdleją w trakcie iniekcji. W związku z tym starają się unikać lękotwórczych obiektów i sytuacji, a jeśli muszą się z nimi konfrontować robią to odczuwając silny dyskomfort.

Unikanie może w znaczącym stopniu zaburzać codzienne funkcjonowanie i przysparzać wielu kłopotów (np. unikanie podróży samolotem może utrudniać podróżowanie, unikanie pobrania krwi uniemożliwia prawidłową diagnostykę w różnych obszarach zdrowia)

Wyróżniamy pięć podtypów fobii specyficznych:

  • Fobie przed zwierzętami- najczęściej: pająkami, kotami, psami, ptakami, szczurami, wężami, owadami;
  • Fobie przed siłami natury- najczęściej: burzą, wysokością, ciemnością, wiatrem, wodą;
  • Fobie sytuacyjne- najczęściej: podróże samolotem, mosty, publiczne środki transportu, tunele, zamknięte pomieszczenia, windy;
  • Fobie przed krwią, zastrzykiem i zranieniem;
  • Inne fobie- najczęściej: przed zarażeniem się chorobą, śmiercią, udławieniem się, zwymiotowaniem.

Jeżeli podejrzewasz, że ten temat może dotyczyć Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich, to zachęcam Cię do kontaktu.